ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (τμήμα μπάσκετ) – ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΟΚ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ .

Ευρεία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον ΑΟΚ Βέροιας και τελικό σκορ 58-83. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα κατάφεραν απο το πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν μια μικρή διαφορά στο σκορ (14-17 στο 10′) κάτι που διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη η ομάδα του Φιλίππου ανέβασε ρυθμούς. Με καλή άμυνα και εύστοχα
σουτ απο την περιφέρεια κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά και να κάνει το 28-38 στο 25′ και 38-54 στο 29′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ ανέβηκε πιο πολύ (54-83 στο 39′) με τον Φίλιππο παίρνει την νίκη με σκορ 56-83 και να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Δεκάλεπτα: 14-17, 26-33, 43-56, 58-83.

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου 4, Σισμάνης 12 (2), Γκανάς 7 (1), Βλάχος 2, Μαυρίδης 6, Ορφανίδης, Γιαννόπουλος, Λέφας 10, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 13 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Μόρας 2, Τόκας Α., Τσεσμετζίδης, Τόκας Π., Βάλιος 8 (2), Τσιαγκλάγκανος 2, Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κοθράς 21 (1), Παραπούρας 22 (5), Σουτζόπουλος 24 (2), Καντάρκος 4